A British Columbiában élő fotós, Reuben Krabbe szemei előtt két éve lebeg egy kép: egy síző a lejtőn, mögötte pedig a teljes napfogyatkozás. Az ember karrierjében egyszer akad ilyen lehetőség, több okból is: leginkább azért, mert teljes napfogyatkozás egy adott helyen átlagosan 200 évente egyszer látható, de ennél sokkal több idő is eltelhet. Vegyük például Los Angelest, ahol 1500 év telik el két teljes napfogyatkozás között.
Krabbe álmaiban ráadásul olyan napfogyatkozás szerepelt, ami egy havas, hegyes vidéken következik be – ritka madár, az biztos! Miután áttanulmányozta a csillagászati kalendáriumot, a 24 éves fotós rájött, hogy 2015. március 20-a az ő napja. Ekkor ugyanis a dán Feröer-sziegetekről és a norvég Svalbardról is látható lesz a teljes napfogyatkozás. Az utóbbi a Sarkvidéken található, hegyek és hó ölelésében.
Eclipse © Reuben Krabbe
Krabbe bekopogott a népszerű Salomon Freeski TV sorozat gyártójához. Krabbe legnagyobb meglepetésére, ráharaptak a Svalbard ötletre. A 100 000 dollárt is meghaladó költségvetésével ez az út lett a legdrágább a Freeski TV történetében.
Bonello és Krabbe összeszedték a csapatot: Cody Townsend, Chirs Rubens és Brody Leven profi sízők mellé a brit túravezető, Steve Lewis is csatlakozott. A tízfős csapat – filmesek, sízők, segítők – két hétig táborozott a jegesmedvék birodalmában egy gleccseren. A 31 perces „Eclipse” című film erről az időszakról szól.
A csapat március 10-én érkezett meg Svalbardra, két héttel azután, hogy a nap az őszi és téli hat hónapos szünet után visszatért. (A legtöbb síző áprilisban és májusban jön ide, amikor hosszabbak a nappalok és egy kicsit kegyesebb az időjárás) 10 napig keresték a tökéletes helyszínt a napfogyatkozás megörökítéséhez, ami főleg a sízőknek volt nagyon nehéz időszak. „Nem könnyű, amikor az embernek lefagy a lába, a túléléshez is extrém mennyiségű energiát használsz el és ráadásul az egyetlen szórakozásod az, hogy síelhetsz.” – mondja Towsend. „Így amikor napok óta semmi mást nem csináltunk csak kerestük a helyszínt akkor azért megfordult a fejünkben, hogy ez nevetséges! Ekkora felhajtás egyetlen ember ötlete miatt!”
Eclipse © Reuben Krabbe
A napfogyatkozás előtt a csapatnak még ki kellett bírnia egy szörnyű vihart is, de március 20-án szikrázóan kék ég várta őket. Meg persze -22 °C. Krabbe és Bonello a sízőktől egy mérföldre állították fel kameráikat. Közel egy órába tartott, amíg a napfogyatkozás elérte a 2,5 percig tartó teljes állapotot, vagyis kialakult az az arany ablak, ami miatt idejöttek. Pontosan 11:11-kor kezdődött az, amit Bonello csak így foglalt össze: „a legdurvább dolog, amit valaha láttam.”
Forrás: http://www.outsideonline.com/2043351/breaking-down-stunts-point-break